Batowice Cemetery

Welcome Batowice Cemetery

Jest jedną z dwóch, obok Cmentarza w Grębałowie, nekropolii założonych po wojnie w związku ze znacznym rozwojem terytorialnym i demograficznym Krakowa. Cmentarz zlokalizowany został na gruntach dzielnicy Prądnik Czerwony a jego potoczna nazwa Batowice wzięła swój początek od wsi Batowice, obecnie włączonej w granice Krakowa. (http://www.zck-krakow.pl/?pageId=22)

If you're having problems with http://www.batowice.pl please don't hesitate to ask for help on the forum.

Cmentarz Batowicki, właściwie Cmentarz Prądnik Czerwony, jest jednym z największych i najmłodszych cmentarzy Krakowa. Zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, w północnej części Prądnika Czerwonego. Praktycznie pod nazwą Cmentarz Prądnik Czerwony funkcjonują dwie sąsiadujące ze sobą nekropolie – parafialna i komunalna, co czasem bywa źródłem pomyłek i nieścisłości.

Cmentarz parafialny został otwarty w 1923 r., poświęcony w 1931. W 1966 otwarto cmentarz komunalny, nazwany Batowickim, od znajdującej się w pobliżu wsi Batowice. Od 1996 rozpoczęto prace przebudowy cmentarza komunalnego wg projektu znanego krakowskiego architekta, Romualda Loeglera. Powstały wtedy m.in. dom pogrzebowy Brama do Miasta Zmarłych (w 1999 r. uznany za najlepszą realizację architektoniczną a w 2006 został wybrany jako jedna z dwudziestu najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 w konkursie "Polska. Ikony architektury.") i nisze katakumbowe. Wskutek protestów ekologów i okolicznych mieszkańców, nie zrealizowano projektu budowy pierwszego w Krakowie krematorium. W 1998 cmentarz został poświęcony przez kardynała Franciszka Macharskiego.

Obecnie zajmuje obszar około 40 ha, docelowo ma być 46 ha.

Na Cmentarzu Batowickim pochowani są m.in.:

* Jan Kaczara – którego w wierszu Zaczarowana dorożka opisał Konstanty Ildefons Gałczyński (na cmentarzu parafialnym) * Andrzej First – mistrz polski w kickboxingu, * Michał Łysek – brutalnie zamordowany student matematyki UJ, * Bogdan Łyszkiewicz – muzyk zespołu Chłopcy z Placu Broni, * Andrzej Zaucha – znany piosenkarz i aktor, * żołnierze AK, WP, BCh, * znajdują się również mogiły Legionistów, uczestników powstania wielkopolskiego, powstań śląskich.

Bibliografia:

* Encyklopedia Krakowa PWN 2000

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Batowicki

Polish: cmentarz batowice | more...

Cemetery photo gallery

Gallery

Zarządca cmentarza

  • Sekretariat ul.Rakowicka 26, 31-510 Kraków
  • Telefon: (012) 619-99-91 lub (012) 619-99-92 Fax: (012) 619-99-90
  • e-mail: [email protected] http://www.zck-krakow.pl